All About Shanti Swarup Bhatnagar Prize : GK Corner

Complete List of Shanti Swarup Bhatnagar Recipients

Shanti Swarup Bhatnagar Prize 

The Shanti Swarup Bhatnagar Prize for Science and Technology (SSB) is a science award in India given annually by the Council of Scientific and Industrial Research (CSIR) for notable and outstanding research, applied or fundamental, in biology, chemistry, environmental science, engineering, mathematics, medicine and Physics.

The prize is divided into seven disciplines:
  1. Biological Sciences
  2. Chemical Sciences
  3. Earth, Atmosphere, Ocean and Planetary Sciences
  4. Engineering Sciences
  5. Mathematical Sciences
  6. Medical Sciences
  7. Physical Sciences.

Complete list of Shanti Swarup Bhatnagar Prize recipients: 

Year Recipient Place Specialization
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Biological Sciences category
1960 Toppur Seethapathy Sadasivan Tamil Nadu Plant pathology
1961 Monkombu Sambasivan Swaminathan Tamil Nadu Genetics
1962 Bimal Kumar Bachhawat West Bengal Glycobiology
1963 Jagannath Ganguly West Bengal Biochemistry
1964 Dilbagh Singh Athwal Punjab Plant breeding
1965 C. V. Subramanian Tamil Nadu Mycology
1966 Neelamraju Ganga Prasada Rao Andhra Pradesh Genetics
1966 Hari Krishan Jain Delhi Cytogenetics
1967 Arun Kumar Sharma Delhi Cytogenetics
1968 T. A. Venkitasubramanian Delhi Biochemistry
1971 N. Balakrishnan Nair Kerala Marine biology
1971 Madhu Sudan Kanungo Odisha Gerontology
1972 Birendra Bijoy Biswas West Bengal Plant pathology
1972 Satish Chandra Maheshwari Rajastan Molecular biology
1973 B. R. Murty Delhi Genetics
1973 Sardul Singh Guraya Punjab Cell biology
1974 John Barnabas Maharashtra Evolutionary biology
1975 Archana Sharma Maharashtra Cytogenetics
1975 Obaid Siddiqi Uttar Pradesh Genetics
1976 Kishan Singh Delhi Plant pathology
1976 Guru Prakash Dutta Uttar Pradesh Immunology
1977 T. C. Anand Kumar Tamil Nadu Reproductive biology
1978 V. Sasisekharan USA[note 3] Molecular biology
1979 Maroli Krishnayya Chandrashekaran Tamil Nadu Neurophysiology
1979 Amar Nath Bhaduri West Bengal Enzymology
1980 Jamuna Sharan Singh Uttar pradesh Plant ecology
1980 Asis Datta West Bengal Molecular biology
1981 Sushil Kumar Uttar Pradesh Genetics
1981 Prafullachandra Vishnu Sane Uttar Pradesh Biochemistry
1982 Sunil Kumar Podder Karnataka Biophysics
1982 Ramamirtha Jayaraman Tamil Nadu Microbial genetics
1983 Govindarajan Padmanaban Tamil Nadu Biochemistry
1984 Thavamani Jegajothivel Pandian Tamil Nadu Bioenergetics
1984 K. R. K. Easwaran Kerala Biophysics
1985 C. M. Gupta Rajastan Membrane biology
1985 Mamannamana Vijayan Kerala Structural biology
1986 Madhav Gadgil Maharashtra Conservation biology
1987 Sudhir Kumar Sopory Haryana Plant physiology
1987 Avadhesha Surolia Rajastan Glycobiology
1988 Bhabatarak Bhattacharyya West Bengal Structural biology
1988 Manchanahalli Rangaswamy Satyanarayana Rao Karnataka Biological Sciences
1989 Manju Ray West Bengal Biochemistry
1989 Subhash Chandra Lakhotia Uttar Pradesh Genetics
1990 Samir K. Brahmachari West Bengal Biophysics
1991 Virendra Nath Pandey Uttar Pradesh Virology
1991 Srinivas Kishanrao Saidapur Karnataka Reproductive biology
1992 Kuppamuthu Dharmalingam Tamil Nadu Genetic engineering
1992 Dipankar Chatterji West Bengal Molecular biology
1993 M. R. N. Murthy Karnataka Molecular biology
1993 Raghavendra Gadagkar Uttar Pradesh Ecology
1994 Ramakrishnan Nagaraj Andhra Pradesh Biophysics
1994 Alok Bhattacharya Delhi Parasitology
1995 Kalappa Muniyappa Karnataka Genetics
1995 Seyed Ehtesham Hasnain Bihar Molecular biology
1996 Ghanshyam Swarup Uttar Pradesh Molecular biology
1996 Vishweshwaraiah Prakash Karnataka Food technology
1997 Kanury Venkata Subba Rao Maharashtra Biotechnology
1997 Jayaraman Gowrishankar Tamil Nadu Microbiology
1998 Debi Prasad Sarkar Delhi Immunology
1998 K. VijayRaghavan Karnataka Biotechnology
1999 Siddhartha Roy West Bengal Structural biology
1999 V. Nagaraja Karnataka Molecular biology
2000 Jayant B. Udgaonkar Maharashtra Biochemistry
2000 Dinakar Mashnu Salunke Karnataka Structural biology
2001 Umesh Varshney Madhya Pradesh Molecular biology
2002 Amitabha Mukhopadhyay West Bengal Molecular biology
2002 Raghavan Varadarajan Karnataka Biophysics
2003 Satyajit Mayor Maharashtra Stem cell biology
2004 Gopal Kundu West Bengal Genetics
2004 Ramesh Venkata Sonti Andhra Pradesh Genetics
2005 Shekhar C. Mande Maharashtra Structural biology
2005 Tapas Kumar Kundu West Bengal Molecular biology
2006 Vinod Bhakuni Uttar Pradesh Biophysics
2006 Rajesh Sudhir Gokhale Delhi Chemical biology
2007 Narayanaswamy Srinivasan Tamil Nadu Genomics
2007 Upinder Singh Bhalla Delhi Neurobiology
2008 L. S. Shashidhara Maharashtra Genetics
2008 Gajendra Pal Singh Raghava Uttar Pradesh Bioinformatics
2009 Amitabh Joshi Karnataka Genetics
2009 Bhaskar Saha Maharashtra Immunology
2010 Sanjeev Galande Maharashtra Genomics
2010 Shubha Tole Maharashtra Neuroscience
2011 Amit Prakash Sharma Delhi Structural biology
2011 Rajan Sankaranarayanan Tamil Nadu Molecular biology
2012 Shantanu Chowdhury West Bengal Genomics
2012 Suman Kumar Dhar West Bengal Molecular biology
2013 Sathees Chukkurumbal Raghavan Kerala Biophysics
2014 Roop Mallik Uttar Pradesh Biophysics
2015 Balasubramanian Gopal Karnataka Biophysics
2015 Rajeev Kumar Varshney Uttar Pradesh Genetics
2016 Rishikesh Narayanan Karnataka Neuroscience
2016 Suvendra Nath Bhattacharyya West Bengal Molecular biology
2017 Deepak T. Nair Kerala Plant pathology
2017 Sanjeev Das Delhi Cancer biology
2018 Thomas J. Pucadyil Maharashtra Membrane biochemistry
2018 Ganesh Nagaraju Karnataka DNA repair
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Chemical Sciences category
1960 T. R. Govindachari Tamil Nadu Bioorganic chemistry
1961 Asima Chatterjee West Bengal Phytomedicine
1962 Sasanka Chandra Bhattacharyya West Bengal Organic chemistry
1963 Bal Dattatreya Tilak Maharashtra Heterocyclic chemistry
1964 Sukh Dev Punjab Organic chemistry
1965 Sadhan Basu West Bengal Polymer chemistry
1965 Ram Charan Mehrotra Uttar Pradesh Organometallic chemistry
1966 N. A. Ramaiah Andhra Pradesh Sugar chemistry
1967 Mushi Santappa Andhra Pradesh Physical chemistry
1968 Chintamani Nagesa Ramachandra Rao Karnataka Solid state chemistry
1969 Amolak Chand Jain Delhi Bioorganic chemistry
1970 P. T. Narasimhan USA[note 3] Theoretical chemistry
1971 Manojit Mohan Dhar Uttar Pradesh Medicinal chemistry
1972 A. P. B. Sinha USA[note 3] Solid state chemistry
1972 Satinder Vir Kessar Haryana Organic chemistry
1973 Hirdaya Behari Mathur Rajastan Spectroscopy
1973 Manapurathu Verghese George Kerala Photochemistry
1974 Usha Ranjan Ghatak West Bengal Stereochemistry
1974 Kuppuswamy Nagarajan Tamil Nadu Organic chemistry
1975 Dewan Singh Bhakuni Uttar Pradesh Medicinal chemistry
1975 Animesh Chakravorty West Bengal Inorganic chemistry
1976 Devadas Devaprabhakara USA[note 3] Alicyclic chemistry
1977 Subramania Ranganathan Andhra Pradesh Organic chemistry
1977 Mihir Chowdhury West Bengal Spectroscopy
1978 Girjesh Govil Maharashtra Molecular biophysics
1978 Goverdhan Mehta Rajastan Organic chemistry
1981 Dorairajan Balasubramanian Tamil Nadu Biochemistry
1981 Bidyendu Mohan Deb West Bengal Theoretical chemistry
1982 Chunni Lal Khetrapal Uttar Pradesh Chemical physics
1982 G. S. R. Subba Rao Andhra Pradesh Organic synthesis
1983 Naba Kishore Ray Odisha Computational chemistry
1983 Samaresh Mitra West Bengal Biological chemistry
1984 Paramasivam Natarajan Tamil Nadu Photochemistry
1984 Kalya Jagannath Rao Karnataka Nanomaterials
1986 Padmanabhan Balaram Maharashtra Biochemistry
1987 Debashis Mukherjee West Bengal Theoretical chemistry
1988 Kaushal Kishore Uttar Pradesh Polymer chemistry
1989 Srinivasan Chandrasekaran Tamil Nadu Organometallic chemistry
1989 Mihir Kanti Chaudhuri Assam Inorganic chemistry
1990 Narayanasami Sathyamurthy Tamil Nadu Theoretical chemistry
1990 B. M. Choudary Andhra Pradesh Nanomaterials
1991 Biman Bagchi Karnataka Biophysical chemistry
1991 Jhillu Singh Yadav Andhra Pradesh Agrochemistry
1992 Suryanarayanasastry Ramasesha Karnataka Molecular electronics
1992 Sumit Bhaduri West Bengal Organometallic chemistry
1993 Shridhar Ramachandra Gadre Maharashtra Theoretical chemistry
1993 Thirumalachari Ramasami Tamil Nadu Inorganic Chemistry
1994 Dipankar Das Sarma West Bengal Solid state chemistry
1994 Eluvathingal Devassy Jemmis Kerala Theoretical chemistry
1995 Jayaraman Chandrasekhar Karnataka Computational chemistry
1995 Kizhakeyil Lukose Sebastian Kerala Theoretical chemistry
1996 Mariappan Periasamy Tamil Nadu Organic chemistry
1996 Narayanan Chandrakumar Tamil Nadu Physical chemistry
1997 Adusumilli Srikrishna Andhra Pradesh Organic chemistry
1997 Kankan Bhattacharyya West Bengal Laser Spectroscopy
1998 Akhil Ranjan Chakravarty Karnataka Bioinorganic chemistry
1998 Krishna N. Ganesh Karnataka Bioorganic chemistry
1999 Ganesh Prasad Pandey Uttar Pradesh Organic chemistry
1999 Deb Shankar Ray West Bengal Spectroscopy
2000 Pradeep Mathur Iran[note 4] Organometallic chemistry
2000 Sourav Pal Maharashtra Theoretical chemistry
2001 Uday Maitra Karnataka Supramolecular chemistry
2001 Tavarekere Kalliah Chandrashekar Karnataka Bioinorganic chemistry
2002 Tushar Kanti Chakraborty Karnataka Organic chemistry
2002 Murali Sastry Tamil Nadu Nanomaterials
2003 Santanu Bhattacharya Karnataka Chemical biology
2003 Vadapalli Chandrasekhar Uttar Pradesh Inorganic chemistry
2004 Siva Umapathy Karnataka Photochemistry
2004 Vinod K. Singh Uttar Pradesh Chiral ligand
2005 Samaresh Bhattacharya West Bengal Inorganic chemistry
2005 Subramaniam Ramakrishnan Karnataka Polymer chemistry
2006 Srinivasan Sampath Karnataka Electrochemistry
2006 K. George Thomas Kerala Photochemistry
2007 Amalendu Chandra West Bengal Fluid mechanics
2007 Ayyappanpillai Ajayaghosh Kerala Supramolecular chemistry
2008 Thalappil Pradeep Kerala Nanoparticles
2008 Jarugu Narasimha Moorthy Andhra Pradesh Organic chemistry
2009 Charusita Chakravarty Delhi Theoretical chemistry
2009 Narayanaswamy Jayaraman Tamil Nadu Organic chemistry
2010 Sandeep Verma Uttar Pradesh Bioorganic chemistry
2010 Swapan Kumar Pati West Bengal magnetic phenomena
2011 Garikapati Narahari Sastry Andhra Pradesh Computational chemistry
2011 Balasubramanian Sundaram Karnataka Computational chemistry
2012 Gangadhar J. Sanjayan Kerala Bioorganic chemistry
2012 Govindasamy Mugesh Tamil Nadu Medicinal chemistry
2013 Yamuna Krishnan Karnataka Organic chemistry
2014 Souvik Maiti West Bengal Biophysical Chemistry
2014 Kavirayani Ramakrishna Prasad Karnataka Organic chemistry
2015 D. Srinivasa Reddy Andhra Pradesh Medicinal chemistry
2015 Pradyut Ghosh West Bengal Inorganic chemistry
2016 Partha Sarathi Mukherjee West Bengal Supramolecular chemistry
2017 G. Naresh Patwari Telangana Spectroscopy
2018 Rahul Banerjee West Bengal Structural chemistry
2018 Swadhin Kumar Mandal West Bengal Organometallic chemistry
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Earth, Atmosphere Ocean and Planetary Sciences category
1972 Kshitindramohan Naha West Bengal Precambrian geology
1976 Mihir Kumar Bose West Bengal Igneous petrology
1976 Khadg Singh Valdiya Uttarakhand Environmental Geology
1977 Subir Kumar Ghosh West Bengal Structural geology
1977 Krishan Lal Kaila Telangana Seismology
1978 Hassan Nasiem Siddiquie Uttar Pradesh Marine geology
1978 B. L. K. Somayajulu Andhra Pradesh Geochemistry
1979 Vinod Kumar Gaur Uttar Pradesh Seismology
1980 Basanta Kumar Sahu Odisha Mathematical modelling
1980 Janardan Ganpatrao Negi Maharashtra Theoretical geophysics
1982 Kunchithapadam Gopalan Tamil Nadu Geochronology
1983 Syed Mahmood Naqvi Telangana Precambrian geology
1983 Harsh Gupta Telangana Seismology
1984 Sethunathasarma Krishnaswami Kerala Geochemistry
1984 Subhrangsu Kanta Acharyya West Bengal Geodynamics
1985 Rishi Narain Singh Uttar Pradesh Geophysical modelling
1986 Alok Krishna Gupta West Bengal Mineralogy
1986 Kumarendra Mallick Odisha Geophysics
1987 Pramod Sadasheo Moharir Maharashtra Signal processing
1988 Sampat Kumar Tandon Delhi Physical stratigraphy
1989 Prem Chand Pandey Uttar Pradesh Polar Research, Remote Sensing
1991 Sudipta Sengupta West Bengal Structural geology
1991 Sri Niwas Uttar Pradesh Geophysics
1992 Satish Ramnath Shetye Goa Physical oceanography
1993 Uma Charan Mohanty Odisha Meteorology
1994 Jitendra Nath Goswami Assam Geochronology
1995 Bhupendra Nath Goswami Assam Meteorology
1996 Shyam Sundar Rai Uttar Pradesh Geophysics
1996 Syed Wajih Ahmad Naqvi Uttar Pradesh Biogeochemistry, Green house gases
1998 Rengaswamy Ramesh Tamil Nadu Palaeoclimatology
2001 Kolluru Sree Krishna Andhra Pradesh Marine geophysics
2001 Prashant Goswami Assam Atmospheric modelling
2002 Sankar Kumar Nath West Bengal Seismology
2002 Ganapati Shankar Bhat Maharashtra Atmospheric sciences
2003 Kanchan Pande Uttaranchal Isotope geology
2003 G. V. R. Prasad Andhra Pradesh Paleontology
2005 Nibir Mandal West Bengal Structural geology
2006 Pulak Sengupta West Bengal Metamorphic petrology
2006 Gufran-Ullah Beig Maharashtra Atmospheric sciences
2007 Anil Bhardwaj Uttar Pradesh Space science
2008 P. N. Vinayachandran Kerala Physical Oceanography
2009 S. K. Satheesh Kerala Atmospheric Aerosols
2011 Shankar Doraiswamy Karnataka Oceanography
2014 Sachchida Nand Tripathi Uttar Pradesh Atmospheric Sciences
2015 Jyotiranjan Srichandan Ray Odisha Geochemistry
2016 Sunil Kumar Singh Gujarat Geochemistry
2017 S. Suresh Babu Kerala Atmospheric aerosols
2018 Parthasarathi Chakraborty West Bengal Environmental geochemistry
2018 Madineni Venkat Ratnam Andhra Pradesh Atmospheric Sciences
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Engineering Sciences category
1960 Homi Nusserwanji Sethna Maharashtra Chemical Engineering
1962 Man Mohan Suri Punjab Suri-Transmission
1963 Brahm Prakash Punjab Metallurgy
1964 Bal Raj Nijhawan Uttar Pradesh Metallurgical Engineering
1965 Ayyagari Sambasiva Rao Telangana Electronic engineering
1966 Jai Krishna Uttar Pradesh Earthquake engineering
1967 Tanjore Ramachandra Anantharaman Tamil Nadu Metallurgy
1968 Kshitish Ranjan Chakravorty Tamil Fertilizer science
1971 Amitabha Bhattacharyya Sikkim Production Engineering
1972 Govind Swarup Uttar Pradesh Radio astronomy
1972 Rajindar Pal Wadhwa Delhi Microwave engineering
1973 Man Mohan Sharma Rajastan Chemical engineering
1974 Roddam Narasimha Karnataka Fluid dynamics
1974 Mangalore Anantha Pai Karnataka Power systems
1975 Udipi Ramachandra Rao Karnataka Space science
1976 Rajinder Kumar Punjab Multiphase phenomena
1976 Vaidyeswaran Rajaraman Tamil Nadu Computer science
1978 Digvijai Singh Uttar Pradesh Fluid-Film lubrication
1978 S. N. Seshadri Kerala Control systems
1979 Palle Rama Rao Andhra Pradesh Metallurgy
1980 Vallampadugai Srinivasa Raghavan Arunachalam Karnataka Materials science
1981 S. C. Dutta Roy West Bengal Signal processing
1982 Raghunath Anant Mashelkar Goa Chemical engineering
1983 Suhas Pandurang Sukhatme Maharashtra Heat transfer
1983 Krishnaswamy Kasturirangan Kerala Space science
1984 D. D. Bhawalkar Madhya Pradesh Optical physics
1984 Paul Ratnasamy Tamil Nadu Catalysis
1985 Patcha Ramachandra Rao Andhra Pradesh Metallurgy
1986 Manohar Lal Munjal Punjab Sound engineering
1987 Shrikant Lele Uttar Pradesh Computational thermodynamics
1988 Surendra Prasad Delhi Signal processing
1988 B. D. Kulkarni Maharashtra Chemical reaction engineering
1989 Gundabathula Venkateswara Rao Kerala Finite element methods
1989 Srikumar Banerjee West Bengal Metallurgy
1990 Sankar Kumar Pal West Bengal Fuzzy neural network
1990 Gangan Prathap Singapore Structural mechanics
1991 Jyeshtharaj Joshi Maharashtra Nuclear science
1992 Vivek Borkar Maharashtra Stochastic control
1993 Dipankar Banerjee Karnataka Metallurgy
1993 Suresh Kumar Bhatia Australia[note 5] Catalysis
1994 Govindan Sundararajan Andhra Pradesh Surface engineering
1995 Kamanio Chattopadhyay West Bengal Physical metallurgy
1997 Devang Vipin Khakhar Maharashtra Polymer processing
1998 Anurag Sharma Delhi Photonics
1998 Ashok Jhunjhunwala West Bengal Telecommunications
1999 Ramarathnam Narasimhan Tamil Nadu Fracture mechanics
2000 Viswanathan Kumaran Tamil Nadu Fluid dynamics
2000 Partha Pratim Chakraborty West Bengal Computer science
2002 Ashutosh Sharma Rajastan Chemical engineering
2003 Atul Chokshi Karnataka Materials engineering
2003 Soumitro Banerjee West Bengal Bifurcation theory
2004 Subhasis Chaudhuri West Bengal Image processing
2004 Vivek Ranade Maharashtra Fluid dynamics
2005 V. Ramgopal Rao Andhra Pradesh Nanoelectronics
2005 Kalyanmoy Deb Tripura Computer science
2006 Ashish Kishore Lele Maharashtra Polymer dynamics
2006 Sanjay Mittal Uttar Pradesh Computational fluid dynamics
2007 Rama Govindarajan Telangana Fluid Dynamics
2007 B. S. Murty Tamil Nadu Metallurgy
2008 Ranjan Mallik Delhi Communications theory
2009 Giridhar Madras Karnataka Polymer engineering
2009 Jayant Haritsa Karnataka Computer science
2010 G. K. Ananthasuresh Tamil Nadu Topology optimization
2010 Sanghamitra Bandyopadhyay West Bengal Computer science
2011 Sirshendu De West Bengal Chemical engineering
2011 Upadrasta Ramamurty Andhra Pradesh Materials engineering
2012 N. Ravishankar Karnataka Nanostructured materials
2012 Shanthi Pavan Tamil Nadu VLSI Designs
2013 Bikramjit Basu West Bengal Ceramic engineering
2013 Suman Chakraborty West Bengal Nanofluids
2014 S. Venkata Mohan Andhra Pradesh Environmental engineering
2014 Soumen Chakrabarti Maharashtra Computer science
2015 Yogesh M. Joshi Maharashtra Rheology
2016 Avinash Kumar Agarwal Rajasthan Mechanical engineering
2016 Venkata Padmanabhan Karnataka Computer science
2017 Aloke Paul West Bengal Materials engineering
2017 Neelesh B. Mehta Karnataka Wireless communications
2018 Amit Agrawal Maharashtra Fluid mechanics
2018 Ashwin Gumaste Mahrashtra Telecom networks
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Mathematical Sciences category
1959 K. S. Chandrasekharan Andhra Pradesh Number theory
1959 Calyampudi Radhakrishna Rao Karnataka Cramér–Rao bound
1965 Kollagunta Gopalaiyer Ramanathan Andhra Pradesh Number theory
1972 C. S. Seshadri Tamil Nadu Algebraic geometry
1972 Anadi Sankar Gupta West Bengal Fluid dynamics
1975 Padam Chand Jain Delhi Numerical solutions
1975 Mudumbai Seshachalu Narasimhan Karnataka Narasimhan–Seshadri theorem
1976 Kalyanapuram Rangachari Parthasarathy Tamil Nadu Quantum stochastic calculus
1976 S.K. Trehan Punjab Force-free magnetic field
1977 Madabusi Santanam Raghunathan Andhra Pradesh Lie groups
1978 E. M. V. Krishnamurthy Tamil Nadu Fast Division Algorithm
1979 S. Ramanan Tamil Nadu Algebraic geometry
1979 Srinivasacharya Raghavan Tamil Nadu Number theory
1980 Ramaiyengar Sridharan Tamil Nadu Filtered algebra
1981 Jayanta Kumar Ghosh West Bengal Bayesian inference
1982 B. L. S. Prakasa Rao Andhra Pradesh Statistical Inference
1982 Jang Bahadur Shukla Uttar Pradesh Mathematical modelling
1983 Phoolan Prasad Uttar Pradesh Partial differential equations
1983 Inder Bir Singh Passi Punjab Group theory
1985 Rajagopalan Parthasarathy Tamil Nadu Blattner's conjecture
1985 Surender Kumar Malik Haryana Nonlinear phenomena
1986 Thiruvenkatachari Parthasarathy Tamil Nadu Game theory
1986 Udai Bhan Tewari Uttar Pradesh Group algebra
1987 Tarlok Nath Shorey Maharashtra Number theory
1987 Raman Parimala Tamil Nadu Algebra
1988 Mihir Baran Banerjee Himachal Pradesh Hydrodynamics
1988 Kalyan Bidhan Sinha Delhi Mathematical theory of scattering
1989 Gopal Prasad Uttar Pradesh Lie groups
1990 Ramachandran Balasubramanian Tamil Nadu Riemann zeta function
1990 Shrikrishna Gopalrao Dani Karnataka Ergodic theory
1991 Vikram Bhagvandas Mehta Maharashtra Frobenius split
1991 Annamalai Ramanathan Tamil Nadu Frobenius splitting
1992 Maithili Sharan Rajastan Mathematical modelling
1993 Navin M. Singhi Maharashtra Combinatorics
1993 Karmeshu Delhi Mathematical modelling
1994 Neithalath Mohan Kumar Kerala Commutative algebra
1995 Rajendra Bhatia Delhi Matrix function
1996 Vaikalathur Shankar Sunder Tamil Nadu Subfactor
1998 Trivandrum Ramakrishnan Ramadas Tamil Nadu Algebraic geometry
1998 Subhashis Nag Tamil Nadu String theory
1999 Rajeeva Laxman Karandikar Madhya Pradesh Probability theory
2000 Rahul Mukerjee West Bengal Statistics
2001 Tyakal Nanjundiah Venkataramana Karnataka Algebraic groups
2001 Gadadhar Misra Odisha Operator theory
2002 Sundaram Thangavelu Tamil Nadu Harmonic analysis
2002 Dipendra Prasad Maharashtra Number theory
2003 Manindra Agrawal Uttar Pradesh AKS primality test
2003 Vasudevan Srinivas Karnataka Algebraic geometry
2004 Sujatha Ramdorai Karnataka Iwasawa theory
2004 Arup Bose West Bengal Sequential analysis
2005 Probal Chaudhuri West Bengal Quantile regression
2005 Kapil Hari Paranjape Maharashtra Algebraic geometry
2006 Vikraman Balaji Tamil Nadu Algebraic geometry
2006 Indranil Biswas Maharashtra Algebraic geometry
2007 B. V. Rajarama Bhat West Bengal Operator theory
2008 Jaikumar Radhakrishnan Maharashtra Combinatorics
2009 Suresh Venapally Telangana Algebra
2011 Mahan Mitra West Bengal Hyperbolic geometry
2011 Palash Sarkar West Bengal Cryptology
2012 Siva Athreya Karnakata Probability theory
2012 Debashish Goswami West Bengal Noncommutative geometry
2013 Eknath Prabhakar Ghate Maharashtra Number theory
2014 Kaushal Kumar Verma Karnataka Complex analysis
2015 K. Sandeep Karnataka Elliptic partial differential equation
2015 Ritabrata Munshi Maharashtra Number theory
2016 Amlendu Krishna Maharashtra Algebraic geometry
2016 Naveen Garg Delhi Theoretical computer science
2017 (Not awarded.[4])
2018 Amit Kumar Delhi Theoretical computer science
2018 Nitin Saxena Uttar Pradesh Theoretical computer science
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Medical Sciences category
1961 Ram Behari Arora Rajasthan Cardiovascular pharmacology
1963 Bal Krishan Anand Uttar Pradesh Neurophysiology
1963 Sibte Hasan Zaidi Uttar Pradesh Toxicology
1965 Vulimiri Ramalingaswami Andhra Pradesh Pathology
1965 Nirmal Kumar Dutta West Bengal Microbiology
1966 Jyoti Bhusan Chatterjea West Bengal Haemoglobinopathy
1966 Rustom Jal Vakil Maharashtra Cardiology
1967 M. J. Thirumalachar USA[note 3] Mycology
1967 Ajit Kumar Basu West Bengal Cardiac surgery
1968 Uttamchand Khimchand Sheth Maharashtra Neurobiology
1968 Sarashi Ranjan Mukherjee West Bengal Pharmacology
1969 Ranjit Roy Chaudhury Bihar Pharmacology
1969 Subramanian Kalyanaraman Tamil Nadu Neurosurgery
1960 Janak Raj Talwar Punjab Cardiothoracic surgery
1960 Ajit Kumar Maiti West Bengal Neurophysiology
1960 Om Dutt Gulati Gujarat Pharmacology
1960 Nuggehalli Raghuveer Moudgal Karnataka Endocrinology
1960 Turaga Desiraju Andhra Pradesh Neurophysiology
1960 Perdur Radhakantha Adiga Karnataka Reproductive biology
1981 U. C. Chaturvedi Uttar Pradesh Virology
1983 Indira Nath Delhi Immunology
1984 Jagdish Narain Sinha Uttar Pradesh Neuropharmacology
1984 Brahm Shanker Srivastava Uttar Pradesh Molecular biology
1985 D. K. Ganguly West Bengal Neurophysiology
1986 Shyam Swarup Agarwal Uttar Pradesh Immunology
1986 Pradeep Seth Delhi Microbiology
1990 Maharaj Kishan Bhan Haryana Pediatrics
1991 Shashi Wadhwa Madhya Pradesh Neurobiology
1992 Undurti Narasimha Das Andhra Pradesh Immunology
1992 Narinder Kumar Mehra Punjab Immunogenetics
1993 Gaya Prasad Pal Madhya Pradesh Clinical anatomy
1994 Y. D. Sharma Delhi Molecular biology
1994 K. B. Sainis Maharashtra Immunology
1995 Anil Kumar Tyagi Uttar Pradesh Biochemistry
1995 Subrat Kumar Panda Odisha Virology
1996 Vijayalakshmi Ravindranath Tamil Nadu Neurosciences
1996 Shiv Kumar Sarin Rajastan Hepatology
1997 Satish K. Gupta Haryana Immunology
1997 Vijay Kumar Bihar Molecular biology
1998 G. Balakrish Nair Kerala Microbiology
1999 Ch. Mohan Rao Andhra Pradesh Molecular biology
2000 Shahid Jameel Uttar Pradesh Virology
2001 Birendra Nath Mallick West Bengal Neurobiology
2002 Sunil Pradhan Uttar Pradesh Neurology
2003 Chinmoy Sankar Dey Delhi Molecular biology
2003 Anil Kumar Mandal West Bengal Glaucoma
2004 Chetan Eknath Chitnis Maharashtra Parasitology
2005 Javed Agrewala Uttar Pradesh Immunology
2006 V. S. Sangwan Haryana Cell biology
2007 P. N. Rangarajan Karnataka Gene expression
2008 Ravinder Goswami Delhi Endocrinology
2009 Santosh G. Honavar Maharashtra Ocular oncology
2010 Mitali Mukerji Delhi Human genomics, Ayurgenomics
2011 K. Narayanaswamy Balaji Karnataka Mycology
2012 Sandip Basu Maharashtra Nuclear medicine
2013 Pushkar Sharma Uttar Pradesh Immunology
2014 Anurag Agrawal Delhi Lung diseases
2015 Vidita Ashok Vaidya Maharashtra Neurosciences
2016 Niyaz Ahmed Telangana Molecular epidemiology, genomics
2017 Amit Dutt Maharashtra Genomics
2017 Deepak Gaur Delhi Vaccine development
2018 Ganesan Venkatasubramanian Karnataka Psychiatry
Shanti Swarup Bhatnagar Prize in Physical Sciences category
1958 Kariamanickam Srinivasa Krishnan Tamil Nadu Raman scattering
1960 M. G. K. Menon Kerala Particle physics
1961 Gopalasamudram Narayana Ramachandran Tamil Nadu Ramachandran plot
1962 Vikram Ambalal Sarabhai Gujarat Space science
1963 Raja Ramanna Karnataka Nuclear physics
1964 Ajit Ram Verma Uttar Pradesh Crystallography
1965 Barry Ramachandra Rao Andhra Pradesh Crystallography
1966 Sivaraj Ramaseshan Tamil Nadu Crystallography
1966 S. C. Jain Uttar Pradesh Semiconductor devices
1967 Devendra Lal Uttar Pradesh Geophysics
1968 Ashesh Prasad Mitra West Bengal Environmental physics
1969 Asoke Nath Mitra Delhi Particle physics
1970 Vainu Bappu Andhra Pradesh Astrophysics
1971 Padmanabha Krishnagopala Iyengar Kerala Nuclear physics
1972 Sivaramakrishna Chandrasekhar West Bengal Crystallography
1972 Shri Krishna Joshi Uttarakhand Nanotechnology
1973 Virendra Singh Uttar Pradesh High energy physics
1974 Krityunjai Prasad Sinha Bihar Solid state gravitation
1974 Mahendra Singh Sodha Uttar Pradesh Plasma physics
1975 Biswa Ranjan Nag West Bengal Semiconductor physics
1975 Kasturi Lal Chopra Punjab Material physics
1976 Chanchal Kumar Majumdar West Bengal Condensed matter physics
1976 Ramanuja Vijayaraghavan Tamil Nadu Condensed matter physics
1978 Jayant Vishnu Narlikar Maharashtra Steady state cosmology
1978 E. S. Raja Gopal Tamil Nadu Condensed matter physics
1979 Sudhanshu Shekhar Jha Bihar Condensed matter physics
1979 Ajoy Kumar Ghatak Uttar Pradesh Optical physics
1980 N. S. Satya Murthy Tamil Nadu Molecular reaction dynamics
1980 Narasimhaiengar Mukunda Karnataka Quantum mechanics
1981 Ramanujan Srinivasan Tamil Nadu Magnetic resonance phenomena
1981 Shasanka Mohan Roy Delhi High energy physics
1982 Tiruppattur Venkatachalamurti Ramakrishnan Karnataka Condensed matter physics
1982 Girish Saran Agarwal Uttar Pradesh Quantum optics
1983 Shyam Sunder Kapoor Maharashtra Nuclear physics
1983 Ramamurti Rajaraman Delhi Theoretical physics
1984 Ranganathan Shashidhar USA[note 3] liquid crystals
1984 Ramanath Cowsik Maharashtra Astroparticle physics
1985 Narendra Kumar Chhattisgarh Condensed matter physics
1985 Kehar Singh Uttar Pradesh Nanooptics
1986 Predhiman Krishan Kaw Jammu and Kashmir Plasma physics
1987 Probir Roy West Bengal High energy physics
1987 Vijay Kumar Kapahi Punjab Radio astronomy
1988 Deepak Kumar Delhi Condensed matter physics
1988 Onkar Nath Srivastava Uttar Pradesh Nanotechnology
1989 Muthusamy Lakshmanan Tamil Nadu Nonlinear dynamics and chaos theory
1989 N. V. Madhusudana Karnataka Liquid crystals
1990 Ajay Kumar Sood Madhya Pradesh Nanotechnology
1990 Ganapathy Baskaran Tamil Nadu Condensed matter physics
1991 Deepak Dhar Maharashtra Statistical physics
1991 Deepak Mathur Maharashtra Molecular physics
1992 Vikram Kumar Delhi Semiconductor devices
1992 Subodh Raghunath Shenoy Kerala Condensed matter physics
1993 Rajiah Simon Tamil Nadu Quantum optics
1993 Gopal Krishna Maharashtra Radio astronomy
1994 Arup Kumar Raychaudhuri West Bengal Solid state physics
1994 Ashoke Sen Uttar Pradesh Theoretical physics
1995 Mustansir Barma Maharashtra Statistical physics
1996 Thanu Padmanabhan Kerala Cosmology
1997 Bikas K. Chakrabarti West Bengal Quantum annealing
1997 Amitava Raychaudhuri Uttar Pradesh Particle physics
1998 A. M. Jayannavar Karnataka Condensed matter physics
1998 Sumit Ranjan Das USA[note 3] High energy physics
1999 E. V. Sampathkumaran Tamil Nadu Superconductivity
1999 Sunil Mukhi Maharashtra Theoretical physics
2000 Sriram Ramaswamy Karnataka Condensed matter physics
2000 Varun Sahni Maharashtra General relativity and gravitation
2001 Rahul Pandit Karnataka Condensed matter physics
2002 Mohit Randeria USA[note 3] Condensed matter physics
2002 Avinash Deshpande Karnataka Astrophysics
2003 G. Ravindra Kumar Maharashtra Plasma physics
2003 Biswarup Mukhopadhyaya Uttar Pradesh High energy physics
2004 Madan Rao Karnataka Statistical mechanics
2005 Sandip Trivedi Uttar Pradesh Condensed matter physics
2006 Sanjay Puri Delhi Statistical physics
2006 Atish Dabholkar France[note 6] Quantum gravity
2007 Yashwant Gupta Maharashtra Radio astronomy
2007 Pinaki Majumdar Uttar Pradesh Condensed matter physics
2008 Raghunathan Srianand Maharashtra Cosmology
2008 Srikanth Sastry Karnataka Theoretical physics
2009 Rajesh Gopakumar Uttar Pradesh String theory
2009 Abhishek Dhar Karnataka Condensed matter physics
2010 Umesh Waghmare Karnataka Condensed matter physics
2010 Kalobaran Maiti West Bengal Condensed matter physics
2011 Shiraz Minwalla Maharashtra String theory
2012 Arindam Ghosh Karnataka Semiconductors
2012 Krishnendu Sengupta West Bengal Theoretical physics
2013 Amol Dighe Maharashtra High energy physics
2013 Vijay Balakrishna Shenoy Karnataka Condensed matter physics
2014 Pratap Raychaudhuri Maharashtra Superconductivity
2014 Sadiqali Abbas Rangwala Maharashtra Optical physics
2015 Bedangadas Mohanty Odisha High energy physics
2015 Mandar Madhukar Deshmukh Maharashtra Mesoscopic physics
2016 S. Anantha Ramakrishna Odisha Condensed matter physics
2016 Sudhir Kumar Vempati Karnataka High Energy Physics
2017 Nissim Kanekar Maharashtra Astronomy
2017 Vinay Gupta Rajasthan Materials science
2018 Aditi De Uttar Pradesh Quantum Information & Computing
2018 Ambarish Ghosh Karnataka Nano-science
onlinejobalert.in

COMMENTS

Matched-ad

Name

10+2,345,8th,5,Admission,13,Admit-Card,294,Agriculture,5,AIIMS,29,AIR FORCE,5,Air India,10,Allahabad bank,3,Allowance,2,Andhra-Pradesh,26,ANM,8,Answer-Key,61,Apprenticeship,70,APPSC,14,APSC,11,APSET,1,ARI,1,Army,22,Art,3,Arunachal-Pradesh,8,ASI,7,Asian-Games,1,Assam,30,Award,32,B.E.,77,B.Ed.,37,B.Tech,81,Bangalore Metro Rail,2,Bank of Baroda,8,Bank of India,3,Banking,126,BARC,4,BBMB,1,BCA,8,BECIL,3,BEL,5,BHEL,12,BHU,3,Bihar,224,Bihar G.K.,3,Birth-Anniversary,1,Bless,1,Blood,1,Blood Group,1,BMRC,3,Boundary-Lines,1,BPSC,116,BPSSC,1,Brakesman,1,Branch Manager,1,BRDS,1,Breaking News,1,BSEB,7,BSF,5,BSNL,1,BSPHCL,1,BSSC,42,CA,24,Cantonment Board,1,CAPF,13,Careers,9,CAT,1,CBRT,2,CBT,2,CCI,1,CDPO,2,CDS,9,CEPTAM,2,CGL,60,CGPSC,5,Chandigarh,16,Chennai,3,Chennai Metro Rail,1,Chhatisgarh,27,CHSL,37,CISF,12,Civil Judge,3,Civil Services,18,clerk,33,Coal India,2,compartmental,2,Computer Operator,3,computer science,7,Constable,65,Contract,7,CPO,1,CPSC,1,CRPF,6,CSBC,8,CSIR,3,CTET,10,Current Affairs,93,Current Corner,7,cutoff,14,CWG,1,Daily Updates,3,Daman,4,Dancing,1,Degree,56,Delhi,108,Delhi Metro Rail,7,Delhi Police,12,dena bank,3,Dentist,2,DEO,18,Deputation,4,Deputy Manager,6,Deputy Ranger. Forester,2,DGCA,1,Diploma,322,diploma trainee,5,Direct-Recruitment,1,District Judge,3,DMRC,11,Document verification,15,Doodle,1,Download,6,DRDO,16,DSSSB,7,e-Admit,7,e-summon letter,1,ECIL,2,Education,20,Electric department,5,Electrician,2,Embassy Jobs,1,Engineering,289,Engineering exam 2017,1,English,1,Entrance-Test-Result,2,ESIC,10,Exam-Calendar,6,Exam-centre,1,Exam-News,15,Exam-Notice,2277,Exam-Pattern,1,ExamCalendar,85,Executive Assistant,1,Extension,4,Facts,1,Faculty,5,Fellowship,1,Field worker,1,Film,1,FinanceCommission,1,Flight Operations inspector,1,Forces,14,Foreign Job,1,forest guard,10,FP,1,Fundamental Duties,1,Fundamental Rights,1,G.K. G.S.,41,GAIL,1,GAT,1,GATE,8,Gazetted Posts,2,GDS,2,General Knowledge,115,GK,32,GMCH,1,goa,9,GPSC,12,Graduate,764,Graduate Apprentices,5,Gramin Bank,8,Gramin Dak Sevak,2,Greetings,1,Group-D,10,GSSSB,5,Gujarat,48,Gujarat Metro Rail,1,HAL,6,Handicapped,2,Haryana,59,HCL,1,Health,10,High-Court,71,Himachal Pradesh,22,Hindi,1,History G.K.,1,Home Department,1,Hotel Management,1,Housekeeper,1,HP,10,HPCL,2,HPPSC,8,HPSC,7,HPSSC,4,HPSSSB,3,hssc,24,HSSPP,1,Hyderabad,2,IB,3,IBPS,42,ICAI,1,IDBI,4,IES,1,IFS,4,IGCAR,2,IGIMS,1,IICB,1,IIT,14,Important Notice,53,Important-facts,1,Important-Notice,1,indian coast guard,3,Indian Constititution,3,Indian Forest Service Examination,1,Indian History,6,Indian Polity,2,Indian-Navy,3,indias coast guard,1,Inspector,6,Intelligence Assistant,2,Interview,130,IOCL,18,IREDA,2,ISRO,5,ISS,1,IT,3,IT Assistant,1,ITBP,3,ITI,138,ITI Trainee,6,jaipur,2,Jaipur Metro Rail,1,Jammu & Kashmir,20,JE,1,JEE,1,Jharkhand,58,JK,14,JKPSC,15,JKSSB,2,JMRC,1,JNU,1,Job-Profile,2,JobDetails,628,jobs,186,jodhpur,3,Journalism,1,JPSC,17,Jr Engineer,22,Jr supervisor,1,Jr. Assistant,2,jr. Manager,1,Jr. Stenographer,5,JRF,3,JSSC,23,Judicial,4,Junior Analyst,1,junior Assistant,9,junior clerk,9,Junior engineer,33,junior Lab Assistant,1,Junior Nurse,2,Junior Pharmacist,1,Junior Resident,4,Junior Supervisor,1,Kanpur,2,Karnataka,44,Kerala,19,kolkata,4,Konkan Railway,2,KPSC,20,KVS,33,lab assistant,5,Laboratory Technician,6,Law,24,LDA,4,LDC,27,LDCE,1,Lecturer,18,librarian,11,Library Attendant,1,LIC,12,LLB,34,LLM,1,Lok Sabha,2,M.A.,1,M.E.,6,M.Sc.,8,M.Tech,13,Madhya Pradesh,20,Madhya-Pradesh,1,mah,9,Maharashtra,58,mail guard,3,Maintainer,3,Mali,1,Management,16,manager,20,Manipur,11,Marks,24,Master,293,Master-Degree,3,math test,1,Matric,288,MBA,38,MBBS,60,MCA,15,MD,3,Medical,41,Medical Officer,18,Meghalya,2,Merit-List,2,Metro Railway,14,Mining Sirdar,1,Ministry of Agriculture,2,Ministry of AYUSH,2,Ministry of Corporate Affairs,1,Ministry of Culture,2,Ministry of Defence,2,Ministry of Environment,2,Ministry of Environment & Forest,1,Ministry of Health & Family Welfare,5,Ministry of Home Affairs,2,Ministry of Water Resources,1,Miscellaneous,14,Mizoram,4,Mock Test,1,Model Set,12,MP,33,MPPSC,7,MPSC,26,MS,1,MTS,35,mumbai,13,Municipal corporation,2,NA,5,NABARD,4,NABL,1,Nagaland,1,Nagpur Metro Rail,1,NALCO,1,National Defence Academy and Naval Academy Examination (I),1,Naval Base,2,Navodaya vidyalaya,7,Navratna,1,Navy,10,NCCS,1,NCERT,2,NDA,12,NET,9,New Delhi,21,New-Delhi,1,News,1,NHAI,1,NIFT,2,NIOS,2,NIT,1,Nobel Laureates,4,Nobel Prize,8,Non-Technical,4,North Central Railway,1,North Eastern Railway,1,Notification,36,NPCIL,1,NTPC,4,Nursing,6,Odisha,83,ODISHASSC,4,Office Assistant,11,OIL,1,ONGC,8,Online,17,Online Materials,15,online set practice,18,OPSC,33,Ordnance Factory,4,Oriental Bank of Commerce,1,OSSC,10,OSSSC,7,P.O.,2,PA,5,ParliamentryQ,1,Pay Commission,2,Pay Scale,4,Pay-Commission,2,Pay-Scale,2,Peon,8,personal Assistant,5,PG,56,PGCIL,2,PGCL,4,PGIMER,1,PGIMS,1,PGT,20,Phase-V,2,PhD,18,PIB,11,PNB,3,Police,101,Postal,28,Postman,6,Postponed,1,PPSC,3,Practice test,1,Prasar Bharati,2,Preliminary,2,Preparation for Govt. Job,13,President's Secretariat,2,Previous-Questions,5,primary Teacher,6,Private Secretary,1,Probationary Officer,6,Professor,5,Programmer,1,Project Assistant,2,Project Manager,2,PRT,7,PSC,303,PSPCL,2,psu,30,pudu,1,puducherry,2,pun,1,Pune,1,Punjab,44,Question-Bank,1,Quiz,16,RA,1,Railway,110,raj,7,Rajasthan,86,Range Forest Officer,2,RBI,10,RCC,1,Re-exam,2,Reasoning,1,Record,1,Recruitment,1171,RepublicDay,1,Results,518,Revised Result,3,RITES,1,RITES. Manager,1,Routine,1,RPSC,48,RRB,45,RRB Allahabad,7,RRB Bangalore,2,RRC,3,RSSSB,1,SAIL,4,Sailor,1,sarkari naukari,18,SBI,24,Schedule,9,Scheme-of-Examination,2,Science,14,Scientific Assistant,5,Scientific-Instruments,1,scientist,3,Score-card,3,Sct & Gud,1,SEBI,1,Secondary,2,Section Officer,5,Secunderabad,1,Security Officer,3,Selection-Process,1,Senior Assistant,1,Senior clerk,1,senior manager,3,Senior Resident,6,Set-Practice,14,Shanti-Swarup-Bhatnagar-Prize,1,SI,4,sikkim,2,Southern Railway,5,specialist officer,6,sports,6,SPSC,2,Sr Section engineer,1,Sr Stenographer,1,SRF,1,SSB,3,SSC,486,SSC NER,1,SSC-Exam-calendar,1,SSCCR,19,SSCKKR,2,SSCMPR,2,SSCNR,3,SSCNWR,1,SSCSR,3,SSCWR,2,staff,1,Staff Nurse,19,State,6,Station Controller,2,Statistics,1,Stay,1,STC,1,Steno,24,Stenographer,26,StudyMaterial,62,Sub Inspector,25,Supervisor,1,Supreme-court,2,surveyor,1,Sweeper,2,Syllabus,9,Syndicate Bank,2,Tamilnadu,52,Tax Assistant,1,TC,2,Teachers day,1,Teaching,44,Technical Assistant,16,Technical Manager,1,Technical Post,47,technici,1,technician,28,Telangana,25,TET,12,TGT,24,Tier-I,12,Tier-II,12,Tier-III,3,TN,5,TNPSC,16,TPSC,6,Trade-Apprentice,2,Train Operator,4,Translator,15,Tricks of Mathematics,1,Tripura,5,TSPC,1,TSPSC,13,Typist,10,UBI,1,UDC,16,UGC,8,uk,3,UKPSC,6,UKSSSC,2,UN-Secretary-General,1,United-Nations,1,University,13,UP,56,UPPCL,3,UPPRPB,1,UPPSC,29,UPSC,242,UPSC-Exam-Calendar,2,UPSSSC,35,Urdu,2,Uttar-Pradesh,83,Uttarakhand,19,vacancy,1511,vadodara,1,verification,1,Veterinary,1,Visit,2,VSSC,2,vyapam,9,Walk-in-Interview,27,WBPSC,8,wbssc,10,welder,1,West-Bengal,75,Withheld Case,3,Written-Result,1,Yojna,1,
ltr
item
Online Job Alert: All About Shanti Swarup Bhatnagar Prize : GK Corner
All About Shanti Swarup Bhatnagar Prize : GK Corner
Complete List of Shanti Swarup Bhatnagar Recipients
Online Job Alert
https://www.onlinejobalert.in/2019/08/complete-list-of-shanti-swarup-bhatnagar-prize-recipients.html
https://www.onlinejobalert.in/
https://www.onlinejobalert.in/
https://www.onlinejobalert.in/2019/08/complete-list-of-shanti-swarup-bhatnagar-prize-recipients.html
true
3864624869832789858
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy